تاریخچه لامپهای led

تاریخچه لامپهای led

 با توجه به این که جوامع امروزی ما در بحران انرژی قرار دارد و استفاده از محصولاتی که انرژی کمتری مصرف می نمایند  توصیه می شود .

در تاریخچه لامپهای led استفاده از لامپهای سنتی و رشته ایی منسوخ شده چون این لامپ ها بیشتر انرژی خود را به انرژی گرمایی تبدیل می نمایند و قسمت  کمی از آن را به نور تبدیل می کنند این پر مصرف بودن لامپ ها باعث بوجود آمدن لامپهای کم مصرف شده که تاریخچه ای از این لامپها را در این قسمت برای شما شرح می دهیم :

لامپهای led ابتدا برای کابرد دیگری ساخته شدند این لامپها  ابتدا برای نمایان کردن وضعیت دستگاه ها به بازار امدند یعنی در ابتدا برای نشان دادن روشن یا خاموش بودن دستگاه ها ساخته شدند .

 لامپهای led در سال ۱۹۶۲  اولین بار به رنگ قرمز مورد استفاده قرار گرفت و با افزایش کارایی لامپهای led و به دلیل کم مصرف بودن آنها دراولین سالهای دهه هفتاد  لامپهای led به رنگهای قرمز و سبز و زرد و نارنجی نیز تولید شد .

 با افزایش کارایی و بهتر شدن نور دهی لامپهای led در سالهای ۱۹۹۰ -۱۹۸۰ ساخت لامپهای led بسیار پیشرفت کرده و لامپهای led  با کاربرد های گوناگون وارد بازار ها شد .

تا اینکه لامپهای led ای تولید شد که می توانست نور سفید تولید نمایید البته در ابتدا تولید این لامپ ها نور کمی تولید می کردند از این لامپها در سال ۱۹۹۷ در مدار بیشتر استفاده می شد و کاربرد چندانی نداشت .

 امروزه با افزایش قدرت تکنولوژی  ساخت این لامپها پیشرفت زیادی کردند به طوری که از این لامپ ها بسیار استفاده می شود .

میزان بهره وری از لامپهای led در جوامع امروزی ۳۰ لومن بروات می باشد و میزان بهره وری از همین لامپها به صورت رنگی به ۵۰لومن بر وات میرسد .

با افزایش روز افزون تکنولوژی و علم  در ساخت این لامپها  انتظار می رود که بهره وری از این لامپها به ۱۰۰ لومن بر وات و حتی بیشتر نیز دست یابد .

در گذشته برای تولید رنگ های گوناگون از لنز ها و فیلتر های رنگی برای تولید رنگ استفاده می شد اما در لامپهای led  نیازی به استفاده از این فیلتر های رنگی نمی باشد و می تواند با کمک لامپهای led هر رنگی را بدون قرار دادن فیلتر ایجاد نمود .

 با استفاده از لامپهای led می توان ۱۶ رنگ را تولید کرد که این خود یک ویژگی منحصر به فرد است که کاربرد زیادی دارد .

لامپهای led دارای یک رنج ولتاژ هستند تا در صورت بالا پایین شدن ولتاژ نسوزند یا خاموش نشوند رنج ولتاژ لامپهای led  از ولت ۵ تا ۲۲۰ ولت می باشد

لامپهای led از نظر مصرف بسیار کم مصرف تر نسبت به لامپهای رشته ایی می باشند .

در این مطلب تاریخچه کاملی از نحوه بوجود آمدند لامپهای led و ساخت آنها آورده شده است که با مطالعه در میابید که درست مصرف کردن انرژی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *