تاریخچه چراغ های سقفی

تاریخچه چراغ های سقفی :

انسان همیشه به فکر راحت نمودن زندگی خود بوده و در همین راستا  اختراع ها و ابداع هایی را انجام داده است ، یکی از سختی های زندگی تاریکی در شب بوده است .

 عدم روشن بودن شب برای انجام کار ،که انسان به فکر انداخت تا این مشکل را حل نماید در ابتدا انسان با فکر و درس گرفتن از طبیعت توانست وسیله ایی را کشف نماید که هم در گرم نگه داشتن محیط منزل و هم در روشن کردن منزل از آن استفاده می شد ، اسم این وسیله آتش بود ، آتش توانست کمی روشنایی در شب را بوجود بیاورد از آتش برای درست کردن مشعل استفاده می شد یکی دیگر از کاربرد های آتش پخت و پز غذا بود انسان برای پخت و پز و گرم نگه داشتن منزل خود از آتش استفاده می نمود .

اما با توجه به قدمت زیاد کشور ما ، مردم کشور ما هم از دیر باز به فکر روشن کردن منزل ها افتدند همانطور که در کتاب ها ی تاریخ آمده و از زبان بزرگان و نیاکان ما شنیده شد  در روستا های کشور عزیزمان نیز از وسیله ایی به نام پی سوز برای روشن نمودن محیط منزل و کاخ ها و کوچه ها در شب استفاده میشد .

اما عمل کرد پی سوز به این گونه است که روغنی را می سوزاند واز آن برای روشن می شود این روغن که می تواند از چربی حیوانی یا گیاهی باشد معمولا از گیاهی به نام کرچک استفاده می شد پی سوز به اشکال مختلفی ساخته و به دست مردم می رسید اما نحوه کار همه آنها یکسان بود جنس پی سوز معمولا از سفال بود ولی از جنس مس  نیز وجود داشت و ساخته می شد .

پی سوز در داخل روغن خود نخی داشت که با سوختن آن روغن نیز می سوخت و توسط آن نور کمی بوجود می آمد البته سوختن روغن دود زیادی را تولید می کرد .

از پی سوز نمی توانستند در مکان های باز استفاده کنند چرا که با وزش بادی کوچک آن را خاموش می کرد پس با وجود دود زیادی که تولید می کرد باز هم در مکان های سر پوشیده از آن استفاده می شد که برای سلامتی آنها بسیار مضر بود .

در آن دوران به دلیل گران بودن و کمبود روغن در مصرف آن صرف جویی میکردند و در مواقع ضروری  از آن استفاد می کردند .

بعد از پی سوز نسل بعدی چراغ ها در کشور عزیزمان ایران توسط سوختی متفاوت روشن می شد و عملکرد دیگری داشت .

سوخت بعدی که در چراغ ها استفاده شد نفت سفید بود که باعث منسوخ شدن چراغ های پی سوز شد نوع های مختلف چراغ که با این سوخت ساخته شد این قرار بود ۱- گرد سوز ها ۲- چراغ های لامپا ۳- چراغ های موشی ۴- چراغ های دستی .

اما عملکرد چراغ لامپ ها به این صورت می باشد که در پایین چراغ منبعی وجود داشت تا نفت سفید یا سوخت چراغ از آنجا تامین می شد و بروی این چراغ فیتیله ای ضخیم وجود داشت که یک سر آن در نفت و سردیگر آن از بالا بیرون زده بود این چراغ در واقعه عملکردی مانند پی سوز داشت اما سوخت آن فرق می کرد و خود فیتیله نیز بروی ماشینی بود که به تنظیم فیتیله کمک میکرد تنظیم فیتیله به شعله چراغ هم کمک میکرد یعنی هرچه فیتیله بیشتر بود شعله هم بیشتر می شد .

اما قابلیتی که این چراغ را متمایز با پی سوز می کرد این بود که دور شعله این چراغ شیشه ای وجود داشت تا در مکان های باز از آن بشود به راحتی استفاده شود و وزش باد آن را به سختی خاموش می کرد .

چراغ های دیگری که در مکان های باز از آن استفاده می شد را ما به صورت کامل برای شما در تاریخچه چراغ های پارکی توضیح داده ایم تا اطلاعات کاملی از تاریخچه چراغ های سقفی و تاریخچه چراغ های پارکی به شما داده باشیم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *