تاریخچه چراغ های پارکی

تاریخچه چراغ های پارکی :

همانطور که در قسمت تاریخچه چراغ های سقفی گفته شد مردم زمان های گذشته تلاش زیادی برای روشن نمودن شب نه صرفا" مانند روز بلکه ، نور کمی که بتوانند به کمک آن کار خود را پیش ببرند .

درگذشته مردم کشور عزیزمان نیز مردم از دیر باز به فکر ساخت دستگاه یا وسیله ایی برای روشن نمودن شب افتاده بودند به طوری که در ابتدا از پی سوز هایی استفاده شد که روغنی را که به روش های گوناگون بدست آمده را می سوزاند و دود زیادی را تولید می کرد و برای استفاده در محیط باز مناسب نبود چون با زدن اولین باد آن را خاموش می نمود نور بسیار کمی نیز داشت بعد از آن نفت سفید وارد کشور مان شد در واقع این نفت سفید به نفت تصویه شده گفته می شد که به آن پارافین نیز می گفتند .

پارافین خیلی زود جایگزین مناسبی برای سوختن شد این ماده دود کمی داشت و روشنایی قابل قبول تری نیز داشت .

نسل بعدی چراغ ها که در محیط های باز از آن استفاده می شد تا محیط را روشن و امن گرداند چراغ های گازی بود این چراغ ها در خیابان ها و محیط های باز مانند پارک استفاده می شد گاز سوخت این چراغ ها بود به طوری که یک منبع مانند کارخانه تولید گاز به صورت مستقیم لوله ایی را به همه جای شهر می فرستاد تا چراغ ها روشن بمانند این چراغ ها مزیتی که داشتند این بود که دیگر نیازی به پر کردن چراغ های در مدت زمان کم نبود و چراغ ها همیشه روشن می ماندند اما خطری که این چراغ ها داشتند خطر آتش گرفتگی یا انفجار بود که در محیط عمومی که مردم زیادی وجود داشتند این چراغ ها خطر ناک بودند .

به این نکته هم توجه داشته باشید که هزینه گاز از نفت گرانتر بود و هزینه لوله کشی نیز به هزینه آن اضافه می کرد  همین طور گاز بعد از سوختند بوی نا مناسبی تولید می کرد که اگر از آن در محیطی بسته استفاده می شد این بو آزار دهنده می شد .

البته در مورد این که از چراغ های گازی در کشور عزیز ما نیز استفاده می شد باید گفت که کارخانه ایی در خیابان امیر کبیر افتتاح شد و گاز چراغ های فانوسی خیابانهای ناطریه و باغ اندرو را تامین می کرد البته این چراغ ها دارای دستگیره ایی بودند که با بستن آن چراغ ها خاموش می شدند اما در کشورعزیزمان ایران کار ساخت چراغ های نفتی که به وسیله فیتیله های میسوخت رونق زیادی گرفت وبسیار همه گیر شد .

نسل بعدی چراغ هایی که در ایران استفاده می شد چراغ های وارداتی روسی بود که به چراغ های زنبوری معروف شده بود این چراغ ها دارای توری درازی بودند اصطلاحا" در بین مردم به نور خیاری معروف شده بود .

از این چراغ ها به راحتی در محیط های باز مانند درب مغازه ها و خیابان ها و پارک ها و مساجد و در کل هر محیط بازی که نیاز به روشنایی استفاده می شد .

اما به صورت رسمی اولین چراغ هایی که توسط دولت یا شهرداری در خیابان ها نصب شدند چراغ های فانوسی بودند .

در قرن ۱۳شمسی دولت به شهرداری یا بلدیه  دستور داد تا به چراغ هایی در خیابان ها و پارکها و در محیط عمومی نصب نماید این چراغ ها در فاصله ۴متری زمین نصب می شد و نور خیابان ها را تامین می کرد این چراغ به شکل فانوس هایی بود که شیشه بدنه دور آن را تشکیل می داد و بر روی  آن نیز آبچکانی قرار می گرفت تادر هنگام بارش آب به داخل آن نفوذ نکند .

نسل بعدی چراغ های برقی بود که هم در خیابان ها و هم در داخل منازل از آن استفاده می شد این چراغ ها برق خود را از کارخانه تولید برق می گرفتند .

این مطلب خلاصه ایی از سرگذشت چراغ های پارکی و خیابانی بود تا با آنها به طور مختصری آشنا شویم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *