تاریخچه چراغ

تاریخچه چراغ :

نیاز به روشنایی از زمان های قدیم و کهن احساس می شد با کشف آتش این نیاز تا حدودی برطرف شد و افراد می توانستند با روشن کردن آتش روشنایی نسبی در شب ها را داشته و خود را از خطرات دور نگه دارند اما آتش ساکن بود و نمی توانستند از آن برای حمل و نقل و جا به جا شدند استفاده نمود بعد ها با استفاده از درخت رزین توانستند مشعل هایی تولید کنند  که روشنایی را در هنگام حرکت به آنها میدادند .

اما ساخت مشعل در تاریخچه چراغ به گونه ایی بود که دوام زیادی نداشت بعدها اجداد ما توانستند با استفاد هاز روغن حیوانات و گیاهان و درختان  و استخوان و یا چوپ و خزه و پوست درختان مشعل های با دوامی بسازند که مدت طولانی تری روشن می ماند .

بعد ها برای روشن نگه داشتن خانه ها از  شمع بهره بردند به طوری که شمعی از روغن و پیه حیوانات می ساختند که محیط خانه ها را در شب روشن نگه دارد .

استفاده از مشعل های دست ساز برای مجالس و عروسی ها و رفت و آمد در شب و غیر تا زمان قرن ۱۷  رواج داشت و هیچ روشنایی دیگری کشف نشده بود تا زمانی که یک فرد هلندی  توانست با استفاده از روغن چراغ  روشنایی  بسازد و  آن را در آمستردام در سال ۱۶۶۹ نصب نماید با شروع انقلاب صنعتی نیاز به روشنایی و چراغ ها روغنی ارزان قیمت در شب بسیار زیاد شد .

اما با کشف پارافین (نفت خالص و تصویه شده ) در امریکا صنعت روشنایی در تاریخچه چراغ بسیار پیشرفت کرد به طوری که چراغ ها با سوخت روغن های حیوانی منسوخ و بجای آن چراغ هایی با سوخت پارافین جایگزین آن شد این اتقاف در سال ۱۸۵۹ افتاد .

 بعد از آن مهندس بکر در آلمان با کمک گرفتن از گاز تولید شده از ذغال ها کارخانه ایی را بنا کرد، که این  کارخانه در سال ۱۸۶۳ اولین کارخانه گاز دنیا بود که در لندن بنا شد .

در سال های بعد چراغ های خیابان ها از روشنایی های روغنی و پارفینی به روشنی هایی که از گاز مصرف می کردند تغییر کرد این چراغ ها به صورتی بودند که از زیر زمین لوله های گاز را به چراغ ها میرساندند  و چراغ ها نیز با سوزاندن آنها روشن می ماندند .

بعد ها برای روشنایی های داخل خانه ها نیز از گاز استفاده شد اما با توجه به هزینه لوله کشی و هزینه گاز (که بیشتر از نفت بود) و  رساندن گاز به خانه ها و بوی ناشی از سوختن گاز که نامطبوع بود این روش نیز زیاد مناسب نبود .

در سال ۱۸۰۴ دروموند با قرار دادن سنگ آهکی بر روی شلعه گاز هیدروژن باعث تولید نور زیاد شد با کمک او اولین نور افکن برای سالن های تئاتر ساخته و به کار برده شد .

به کمک دیوی و جيلوچكف درسال های مختلف این صنعت پیشرفت زیادی کرد به طوری که درسال ۱۸۵۸ هوگوبرونر  اولین کار خانه برق دنیا را با توجه به عملکرد و متناسب با  لامپ های قوسی بنا کرد .

لامپهای قوسی در خیابان ها برای روشنایی ها  استفاده نشد چون محدود روشنایی کمی داشت و نمی توانستند از آن استفاده نمایند .

پیشرفت چراغ ها همین طور کم کم به وسیله دانشمندان گوناگون پیش می رفت تا زمانی که ادیسون لامپهای حبابی را اختراع نمود،  ادیسون در سال ۱۸۷۹ توانست سیستم روشنایی های را تغییر داده و یک سیستم روشنایی برقی اختراع نماید .

بعدها این صنعت پیشرفت زیادی داشت تا امروز که در خیابان ها و مکان های عمومی از سیستم روشنایی برقی کم مصرف و حتی خورشیدی (تامین انرژی به وسیله خورشید ) استفاده می شود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *